Rólunk | Hírek | Projektek | LovastalálkozóBaranta |  Lovasnomád |  Falusi turizmus |  Kapcsolat |
| magyar | srpski |       Ma 2024. 9. 9., hétfő van.
    Támogatóink:
eu
Info Template
Tartományi Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi Titkárság
Szekeres László Alapítvány
Szabadka Város
Szülőföld Alap
Corvinus Zrt.
Bethlen Gabor Alap

Üdvözöljük Önt az Ostorka egyesület honlapján!





Az Ostorka Polgárok Egyesülete 2003-ban alakult azzal a céllal, hogy vajdasági mezőgazdasági hagyományok ápolását, a magyar lovaskultúra ezen a tájon elveszett emlékeit visszahozza, valamint a falusi turizmus fejlesztését felkarolja. Az egyesület székhelye a Szabadka melletti Palicson van és működési területe is elsősorban Vajdaság ezen északi régiója, de munkáját kiterjeszti egész Vajdaságra és Dél-Magyarországra is, mivel az adminisztratív határok nem választhatják el azt, ami természetszerűleg összetartozik.

Ostorka Az egyesület nem rendelkezik tömeges tagsággal, mivel szakmai szervezetről van szó. Az alapító tagok valamilyen formában mind kötődnek, az egyesület céljaihoz. Van köztük, agrármérnök, régész, néprajzkutató, turisztikai szakértő, helytörténet kutató, földrajztudós, biológus. Az egyesület tagsága folyamatosan növekszik a célokkal azonosuló szakemberekkel a lovat, lovaglást szerető magyar emberekkel valamint azokkal a falusi turizmussal foglalkozó vállalkozókkal, akik számára fontos az integráció valamint a tevékenységük fejlesztése, és az együttműködés.

Az egyesület elnöke Ricz András agrárközgazdász, aki megalakulása óta vezeti azt és szervezi fáradhatatlanul a tevékenységeket.

Az egyesület szervei a közgyűlés (legfelsőbb szerv), az elnök (képviseli az egyesületet és az operatív munkát irányítja) az igazgató bizottság (vezeti az egyesületet két közgyűlés között)  és a felügyelő bizottság (működés törvényességét felügyeli). 

Az egyesület megalakulásának elsődleges oka, volt, hogy Vajdaságban nem létezik egy olyan szervezet, amely ápolná a lovaglás, a lovas élet a mezőgazdaság tárgyi és szellemi hagyományait. Ezen a vidéken mindenki kötődik valamilyen módon a lóhoz, a mezőgazdasághoz, de senki sincs, aki felvállalná azt, hogy eleink hagyományát megőrizzük. Az egyesület felvállalta, hogy összegyűjti, konzerválja, megőrzi és bemutatja mindazokat a tárgyi és szellemi hagyományokat, amelyeket még fel tudunk lelni. Az utolsó pillanatban vagyunk, hogy e tevékenységet elvégezzük, mert még vannak élő adatközlőink, és megmaradt hagyományos tárgyi eszközeink, amelyeket be tudunk gyűjteni és megőrizni. Az értékek folyamatos, rohamos átértékelődésével nagyon gyorsan el fognak veszni e dolgok.

A magyar hagyományok őrzése kiemelten fontos, a délvidéki magyarság folyamatosan fogyatkozik, és ez ellen csak úgy tehetünk, ha hagyományainkból erőt merítve építjük fel a magyar szellemiségű fiatalságot, aki ezt továbbadja az utána következő generációnak.

A másik ok, amiért megalakult az egyesület, az a bimbódzó falusi turizmus felkarolása. Szerbiában csak országos falusi turizmus szövetség létezik, de nincs alulról jövő kezdeményezés. Régiónkban az elmúlt években létrejött néhány falusi turizmussal foglalkozó vállalkozás. Ahhoz, hogy ezek a vállalkozások gazdaságosan tudjanak működni, és fejlődjenek, összefogásukra van szükség, és együtt kell, hogy működjenek a régió összes hasonló vállalkozásával, beleértve ebbe a határ túloldalán, Magyarországon működő falusi turizmussal foglalkozó vállalkozásokat is.

Támogatók:

Szülőföld Alap
Szekeres László Alapítvány
Esély a Stabilitásra Alapítvány
Tartományi Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Közösségi Titkárság
Tartományi Mezőgazdasági Titkárság
Tartományi Gazdasági Titkárság
Tartományi Munka és Esélyegyenlőségi Titkárság
Tartományi Környezetvédelmi és Fenntartható Fejlődési Titkárság
Ökumenikus Humanitárius Szervezet
Szabadka Város
Erasmus +